Úvodní stránka > štábní praporčík in memoriam Martin MARCIN

štábní praporčík in memoriam Martin MARCIN

štábní praporčík in memoriam Martin MARCIN

OSOBNÍ ČÍSLO

3102871

ČÍSLO OVV

170009140

HODNOST

rotný (1. 10. 2003), štábní praporčík i. m. (5. 8. 2018)

DATUM A MÍSTO NAROZENÍ

14. 2. 1982 Chomutov

DATUM A MÍSTO ÚMRTÍ

5. 8. 2018 Bagram (Afghánistán)

NÁRODNOST

česká

PŮVODNÍ POVOLÁNÍ

student

Narodil se v Chomutově a v letech 1997-2001 studoval na SOŠ pro obnovu a ochranu životního prostředí (obor obnova a ochrana životního prostředí) v Litvínově. Po maturitě nastoupil základní vojenskou službu v Českém Krumlově, a poté jeden rok pracoval jako administrativní pracovník u soukromé firmy v Chomutově. V říjnu 2003 se stal vojákem z povolání a po absolvování zdokonalovacího výcviku byl v únoru 2004 zařazen na funkci řidiče, a poté staršího řidiče-instruktora k rotě bojové techniky zabezpečovacího praporu. Od května 2006 do prosince 2010 sloužil u 151. ženijního praporu v Bechyni jako starší řidič a starší strojník. S bechyňským praporem absolvoval ve funkci staršího řidiče své první dvě mise KFOR v Kosovu (2007, 2009). V lednu 2011 se stal příslušníkem 2. roty 42. mechanizovaného praporu v Táboře, s nímž byl v únoru 2012 vyslán na zahraniční operaci v rámci kontingentu AČR-ISAF PRT Logar do Afghánistánu. V lednu 2015 byl ustanoven velitelem 1. mechanizovaného družstva 2. mechanizované roty. V březnu téhož roku odjel na svou druhou zahraniční operaci do Afghánistánu, a to jako starší řidič-specialista 4. strážní roty BAF. Po návratu do České republiky vykonával v táborské posádce i nadále funkci velitele 1. mechanizovaného družstva 2. mechanizované roty. V dubnu 2018 odjel na svou poslední zahraniční operaci do Afghánistánu, kde velel 2. strážnímu družstvu 10. strážní roty BAF. Zemřel na následky zranění, která utrpěl při útoku sebevražedného atentátníka nedaleko spojenecké základny Bagram. Poslední rozloučení s Martinem Marcinem se uskutečnilo s vojenskými poctami 14. srpna 2018 v kostele sv. Ignáce v Chomutově. Posmrtně byl dnem 5. srpna 2018 povýšen do hodnosti štábního praporčíka a vyznamenán Křížem obrany státu. Prezident republiky 8. srpna 2018 oznámil, že ho dne 28. října 2018 vyznamená Medailí Za hrdinství.


ABSOLVOVANÉ ZAHRANIČNÍ OPERACE
22. 1. 2007 – 10. 7. 2007 v mírové operaci Kosovo Force (KFOR)
9. 1. 2009 – 30. 7. 2009 v mírové operaci Kosovo Force (KFOR)
4. 2. 2012 – 19. 7. 2012 v místě ozbrojeného konfliktu v Afghánistánu (TF ACR ISAF-PRT-L)
21. 3. 2015 – 8. 10. 2015 v místě ozbrojeného konfliktu v Afghánistánu (TF ACR ISAF-FPC BAF)
10. 4. 2018 – 5. 8. 2018 v místě ozbrojeného konfliktu v Afghánistánu (TF ACR RS-FPC BAF)

VYZNAMENÁNÍ                                 
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. st. (2007)
Medaile „Za službu v ozbrojených silách České republiky“ III. st. (2009)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. st. (2009)
Non Article 5 NATO Medal ISAF Operation (2012)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. st. (2012)
Medaile „Za službu v ozbrojených silách České republiky“ II. st. (2014)
Non Article 5 NATO Medal RS – Afghanistan (2015)
Medaile MO ČR „Za službu v zahraničí“ III. st. (2015)
Kříž obrany státu MO ČR in memoriam (5. 8. 2018)
Medaile „Za hrdinství“ in memoriam (28. 10. 2018)

Přiložené soubory: 

Fotogalerie

Nahoru