Home page > Aktuality > Tragická nehoda vrtulníku na Sinajském poloostrově

Tragická nehoda vrtulníku na Sinajském poloostrově

Dnes, 12. listopadu 2020, došlo v dopoledních hodinách na Sinajském poloostrově k havárii vrtulníku Black Hawk. Jednalo se o zásobovací let mnohonárodnostní pozorovatelské mise MFO. Na palubě vrtulníku bylo celkem osm příslušníků mise.

Sedm z nich pád vrtulníku nepřežilo, včetně české vojákyně rotmistryně Michaely Tiché (1993), příslušnice 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj. Osmý člen osádky je momentálně v kritickém stavu. Příčinou pádu vrtulníku byla technická závada. Incident je vyšetřován cestou mise MFO a místních orgánů. Rodina vojákyně byla vyrozuměna.


8. úkolové uskupení AČR MFO Sinaj

Organizace Multinational Force nad Observers (MFO) vznikla na základě mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem v srpnu 1981, kdy stát Izrael vrátil území Sinaje Egyptu. Hlavním cílem organizace, a její mise na Sinaji (od dubna 1982), je dohlížet na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody.

Ve strukturách velitelství MFO na Sinaji působí od listopadu 2009 tři důstojníci Armády České republiky. Od 4. listopadu 2013 pak v misi slouží i jednotky leteckého kontingentu – letecký a pozemní personál AČR – s letounem CASA C-295M o počtu 15 osob.

Mise MFO Sinaj využívá v oblasti Sinaje dvou základen – jižní základnu v Šarm aš-Šajchu, kde je lokalizované velitelství mise, a částečně severní základnu na Sinaji v El Gorah.

V současné době působí v operaci MFO Sinaj příslušníci ozbrojených sil 13 zemí. Mezi hlavní úkoly MFO patří provoz kontrolních a propouštěcích míst (tzv. checkpointů), hlídková a pozorovatelská činnost podél hranic Egypta a Izraele a na území Sinaje a zajištění volné plavby přes Tiranskou úžinu

 

Autor: plukovnice Magda Dvořáková

Nahoru