Home page > Aktuality > Čest pro naše válečné veterány. V Londýně uctí památku padlých kamarádů.

Čest pro naše válečné veterány. V Londýně uctí památku padlých kamarádů.

Prap. Lukáše Hirku, nprap. Miloše Prášila a prap. Ivana Vorla spojuje kromě nefalšovaného přátelství i tragická zkušenost z Afghánistánu. Všichni tři byli těžce raněni, své místo v životě si museli znovu tvrdě vybojovat a museli se vyrovnávat i se ztrátou svých blízkých kamarádů, kteří v daleké zemi zahynuli. Již tuto neděli 11. listopadu 2018 se společně se svými kolegy zúčastní slavnostního pochodu válečných veteránů s názvem Remembrance Sunday, jenž se koná v Londýně u příležitosti oslav Dne válečných veteránů. Uctí zde památku všech, kteří při výkonu služby obětovali to nejcennější – svůj život.

V Londýně bude naši zemi reprezentovat třicítka novodobých válečných veteránů, účastníků zahraničních operací v Saúdské Arábii, na Balkáně, v Iráku, Afghánistánu či Mali. Svého představitele budou mít i modré barety – účastníci mírových pozorovatelských misí. Pravděpodobně nejznámějšího českého novodobého válečného veterána – Jiřího „Regi“ Schamse, který tu již bohužel není s námi – zastoupí v Londýně jeho sestra Petra.

Možnost zúčastnit se této významné společenské události avšak neplatí pro všechny, není samozřejmá. V minulosti byla doposud udělena pouze polským válečným veteránům, a proto představuje účast na londýnském pochodu pro naše válečné veterány skutečnou poctu. Bezpochyby je však také určitým poděkováním Britů za náš společný boj v průběhu obou světových válek i v novodobých konfliktech v místech se zhoršenou bezpečnostní situací.

Přehlídku v srdci britské metropole, která se koná u pomníku Cenotaph za přítomnosti členů britské královské rodiny, premiéra a členů vlády, organizuje největší britská veteránská asociace The Royal British Legion. Zúčastní se jí na 10 tisíc válečných veteránů, zástupců všech států společenství Commonwealth.

Českou výpravu čeká bohatý, ale zároveň náročný program, včetně tradičního zapichování pamětních křížů se jmény padlých vojáků. Budeme se těšit na vyprávění našich statečných přátel, novodobých hrdinů, kteří ve službě ztratili zdraví, nikoliv však sílu a víru.

Celé výpravě přejeme šťastnou cestu a bezpečný návrat domů.   

 

Autor fotografií: Tomáš Sláma (2017)

 

 

Fotogalerie

Nahoru