Home page > Aktuality > Akademický malíř namaloval obraz padlých hrdinů a věnoval ho armádě

Akademický malíř namaloval obraz padlých hrdinů a věnoval ho armádě

V úterý 26. března 2019 převzal v budově Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata obraz věnovaný padlým hrdinům. Jeho autorem je akademický malíř Pavel Vavrys.

„Vytvoření tohoto obrazu byla moje srdeční záležitost. Chtěl jsem tyto hrdiny, kterých si vážím a chovám k nim úctu, zvěčnit, aby se co nejdéle zachovala jejich památka i s vírou, že jejich oběti nebyly zbytečné,“ vysvětlil umělec. Koláž na plátně s názvem In memoriam 2018 tvoří skupinový portrét 29 českých vojáků padlých v zahraničních operacích do roku 2018.

„Je to pro nás velká čest a moc si toho vážíme. Mnoho vojáků na obraze jsem osobně znal a byli to moji kamarádi. Jménem svým i celé Armády České republiky Vám velice děkuji,“ zhodnotil generál Opata.

Umělecké dílo je součástí Vavrysova obrazového cyklu Paměti národa, který se zabývá dramatickými událostmi v historii našeho státu, a to od jeho vzniku v roce 1918 až po současnost. Cyklus byl naposledy vystavený letos v únoru a v březnu v Atriu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Podle slov akademického malíře obraz In memoriam 2018 zde zaujímal nejčestnější místo. Nyní bude zdobit prostory budovy Generálního štábu.

Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová

Fotogalerie

Nahoru