Úvodní stránka > Aktuality > "Aby na Milana mohli všichni vzpomínat, až my tady nebudeme..."

"Aby na Milana mohli všichni vzpomínat, až my tady nebudeme..."

V sobotu 17. března 2018 uplynulo přesně deset let od tragické události v Afghánistánu, během níž padl v boji Milan Štěrba, příslušník Útvaru speciálních operací Vojenské policie SOG. Svého rodáka si obec Malá Losenice v tento den připomněla slavnostním odhalením pamětní desky.

Místní zastupitelstvo ji nechalo umístit na budovu bývalé školy, kde malý Milan absolvoval svůj první rok povinné školní docházky. Slavnostního odhalení desky se ujali Milanovi synovci, kteří si byli se svým odvážným strýcem velice blízcí. V mrazivém odpoledni přišlo uctít jeho památku kolem 150 lidí, na kterých bylo patrné upřímné dojetí. Nechyběli Milanovi kamarádi z řad armády, policie i místních dobrovolných hasičů. "Tragická smrt Milana zasáhla nejen nás, kamarády, co jsme s ním vyrůstali, ale můžu říci, že všechny obyvatele vesnice," řekl po slavnosti novinářům starosta obce Jaromír Jonák. Velká úcta a poděkování však patří v prvé řadě Milanově rodině, která přes prožitou bolest realizaci desky osobně podpořila. Iniciativu zdejších obyvatel výrazně ocenil i ředitel odboru pro válečné veterány Ministerstva obrany plk.gšt. Eduard Stehlík: "Jsem nesmírně rád, že si Malá Losenice tímto způsobem připomíná muže, který strávil část života přímo zde a v blízkém okolí. Není nic silnějšího, než když podnět ke vzniku pamětní desky vzejde od lidí, kteří toho člověka osobně znali a měli jej rádi. To je něco zcela jiného, než když přijde nějaké neosobní rozhodnutí takzvaně shůry. Nesmírně si toho vážím."

Všem, kteří se na realizaci projektu podíleli, ještě jednou děkujeme a pevně věříme, že se Malá Losenice stane hrdým příkladem pro další obce, jejichž moderní historie je spojena s osudy našich novodobých válečných veteránů.

Foto: Milan Šustr

Fotogalerie

Nahoru